1. Dzisiaj jest Święto ofiarowania Pańskiego. Jest to Dzień Życia Konsekrowanego. Wszystkim osobom konsekrowanym, a w szczególności naszym ss. Pasjonistkom składamy życzenia wytrwania w pięknym powołaniu, radości i pokoju serca, którego udziela Jezus. Wraz z dzisiejszą niedzielą kończymy okres śpiewu pięknych kolęd. Zdejmujemy bożonarodzeniową dekorację.
  2. W poniedziałek spotkanie członków stałych i wspomagających Legionu Maryi o g. 16.30.
  3. W tym tygodniu jest pierwszy czwartek miesiąca: wystawienie NS o g. 17.30 i modlitwa o powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego; pierwszy piątek miesiąca: spowiedź od g. 16.30 i wystawienie NS.
  4. Ponieważ są ferie zimowe spotkanie dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. będzie w niedzielę 1 marca o g. 12.30 i odnowienia przyrzeczeń także w niedzielę 1 marca o g. 11.00. Dalsze spotkania w miesiącu marcu będą przebiegać zgodnie z planem.
  5. Na facebooku parafialnym zamieszczane są fragmenty Pisma Św. dla każdego. Każdy z nas może ewangelizować w ten sposób. W każdy czwartek jest krótkie zamyślenie nad słowem Bożym. A w środy lutego będą na naszej stronie internetowej www.fara-sierpc.pl spotkania z Jezusem. Przygotowują je świeckie osoby. Dziękujemy.
  6. Na cmentarzu są uszkodzone pomniki. Gdyby ktoś w zauważył, że w ostatnim czasie został jakiś pomnik uszkodzony, to proszę zgłaszać do zarządcy p. Malinowskich.
  7. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Dziękujemy za życzliwe i serdeczne przyjęcie. Jest to dla nas ważne doświadczenie, ponieważ mogliśmy zapoznać się choć w jakiejś części z Waszymi troskami i problemami oraz radościami. Niektórzy wyrażali zatroskanie o to, że wiele rodzin w czasie zmasowanej nagonki na Kościół, nie będzie przyjmować duszpasterza. Przyjęła nas duża liczba rodzin, z czego się cieszymy. Wielu wyrażało przyjazne uczucia i życzyło wytrwałości. Nie przyjęło nas ok. ¼ rodzin, co mniej więcej równa się poprzedniemu rokowi. Spotykaliśmy pustostany, rodzice w podeszłym wieku nieraz wyjeżdżali do swoich synów czy córek, ktoś był w szpitalu. Realnie nie przyjęło nas ok. 20% parafian. Cieszy nas fakt, że w parafii powstają nowe bloki czy domki jednorodzinne i rodziny proszą o wizytę duszpasterską. Wiele osób deklarowało modlitwę za parafię, kapłanów, Ojczyznę i Kościół. To jest żywa wiara. Ks. Tomkowi proponowano pomoc, ponieważ leczy się. Jest też piękny zwyczaj u wielu odprowadzania księdza do furtki lub drzwi. Na wioskach i niektórych ulicach był dobrze zorganizowany przywóz i odwiezienie księży. Były także poczęstunki i posiłki. Dziękujemy za ofiary złożone przy okazji tej wizyty na kolędę i na kościół. Część z tych ofiar oddajemy na budujące się kościoły naszej diecezji. Przy okazji wychodziły pewne problemy, które ludzie prosili, ażeby o nich powiedzieć: księża płacą osobiste podatki do Urzędu Skarbowego i do Kurii Płockiej oraz ZUS. Z parafii jest płacony kolejny tzw. parafialny podatek do Kurii Płockiej zależny od liczby parafian, którzy zarejestrowani są w UM. A więc płacimy podatek za tych, którzy nie chodzą do kościoła. Ofiary z tacy nie są dla księży, ale na utrzymanie kościoła (ogrzewanie, remonty, bieżące funkcjonowanie). Nieliczni mówili o usunięciu religii ze szkół. Religia jest obowiązkowa i opłacana np. w Niemczech, Austrii czy choćby Włoszech. Jest to wiedza o podstawach naszej kultury i cywilizacji zachodniej. Katolicy mają prawo do religii, ponieważ płacą podatki i jest to szeroka wiedza. Niektórzy nawet wykształceni są ignorantami i mówią nieraz śmieszne rzeczy, np. o sześciu królach ze Wschodu.
  8. Zachęcam do nabywania nowego numeru GN.
  9. Dziękuję za wspólną modlitwę oraz złożone ofiary, które przeznaczone są na zakony kontemplacyjne. Niech ten czas niedzielny i tygodniowy będzie naznaczony dziękczynieniem za wiarę, która nadaje sens naszemu życiu, każdej jego chwili. Z Jezusem wszystko jest dobre i ma sens.

Ksiądz proboszcz