W ostatnim czasie widać bardzo mocny wpływ mediów na działania i poglądy wyznawane przez ludzi. W naszym diecezjalnym otoczeniu spotykamy się również z mediami, Katolickim Radiem Diecezji Płockiej, czy chociażby gazetą Gość Niedzielny. Coraz więcej parafii prowadzi strony internetowe i fanpage na Facebooku. Niektóre mają też konta na Instagramie. Jaki wpływ media katolickie mogą mieć więc na człowieka i czy mogą go zbliżać do Boga. O tym i nie tylko porozmawiam z ks. Włodzimierzem Piętką – redaktorem diecezjalnego dodatku do Gościa Niedzielnego.

Księże Włodzimierzu, chciałem na początek zapytać, jak zaczęła się księdza przygoda z mediami katolickimi?
Zaczęła się ona zaraz po moich święceniach kapłańskich, gdy bp. Stanisław Wielgus skierował mnie na studia dziennikarskie do Rzymu. To było dla mnie coś nowego, o czym wcześniej nie myślałem. Wola Boża rzeczywiście nas zaskakuje i stawia nowe wyzwania. Tak było ze mną, bo ze studiami w Rzymie i dziennikarstwem przyszło poznawanie świata, wielu ciekawych ludzi i niepowtarzalna okazja, aby być świadkiem wielkich i ważnych wydarzeń z życia Kościoła powszechnego i diecezjalnego.

W dobie internetu przyszło księdzu współtworzyć piękne dzieło jakim jest dodatek diecezjalny do Gościa Niedzielnego. Jest wersja elektroniczna tej gazety?
Oczywiście, że tak. Zapraszam codziennie na naszą stronę: plock.gosc.pl oraz na nasz profil facebookowy. Tam zawsze są świeże i najnowsze informacje z życia diecezji.

Jak trudnym wyzwaniem jest prowadzenie w dzisiejszych czasach gazety katolickiej?
Podstawowa trudność wypływa z ogólnego trendu anty-kulturowego, aby uciec od czytania. Dziś większość chce oglądać, ale nie czytać. A tymczasem, to drugie niesie głębię myśli i okazję do refleksji. Redagować więc gazetę dzisiaj – oznacza: iść pod prąd, proponować coś więcej, niż tylko konformistyczne minimum.
Dodatkowym wyzwaniem, jest również takie proponowanie treści związanych z wiarą i Kościołem, aby były ukazane jako ważne, pozytywne i ciekawe. Zauważmy, że wiele mediów mówi o Kościele zazwyczaj źle i w narracji dziennikarskiej wciąga ludzi Kościoła w schemat negatywnych kontekstów i stereotypów – myślę tu o czymś szerszym, niż tylko informowanie o przestępstwach czy nadużyciach dokonanych przez ludzi Kościoła, myślę tu o ogólnym medialnym kojarzeniu spraw Kościoła i religii, które jest bardzo często negatywne.
Stąd wielkie zadanie, które stoi przed mediami katolickim i ich odbiorcami, a więc również czytelnikami “Gościa Niedzielnego”, aby cenić sobie i czerpać informacje z kompetentnego źródła informacji, a za takie uważam, jeśli chodzi o sprawy wiary i Kościoła: katolickie portale, tygodniki i rozgłośnie radiowe. Wciąż za mało je doceniamy i za mało ich słuchamy.

Jak ksiądz uważa, jaki wpływ mogą mieć media katolickie na zbliżanie ludzi do Boga. Czy zna ksiądz człowieka, który dzięki mediom katolickim powrócił na drogę prowadzącą do Boga?
Są one pomocą, służą temu duchowemu celowi, choć bym nie przeceniał ich roli. Dobre media, dobre treści i obrazy mogą pomóc w zbliżeniu do Boga, mogą posłużyć w przygotowaniu czegoś większego. Ich rola jest więc bardziej pośrednia, niż bezpośrednia.
Z drugiej strony powinniśmy się wystrzegać, aby w zasięganiu informacji z mediów, nie stać się obojętnymi na dobro i na zło. A to nam może grozić, gdy notorycznie przesycamy naszą ciekawość kolejnymi “newsami”. Dobrze się stanie, jeśli w naszej lekturze kolejnych informacji, facebookowych postów, będziemy sobie stawiali pytanie: czy dana informacja służy mojemu dobru, czy czyni mnie lepszym, czego mądrego mnie uczy?

Wśród odbiorców tego wywiadu mogą być też przyszli czytelnicy Gościa Niedzielnego. Co może ksiądz powiedzieć o samej gazecie słowem zachęty do lektury?
Mam nadzieję, że “Gość Niedzielny” jest już dobrze znany i ceniony, także w Sierpcu. Wraz z edycją płocką ukazuje się on w naszych parafiach już od przeszło 10 lat. Dziękuję Waszym Duszpasterzom, że co tydzień pomagają w jego kolportowaniu i zachęcają do lektury.
Myślę, że interesujący jest horyzont światopoglądowy, który proponuje nasz tygodnik. Co tydzień proponujemy szeroki wachlarz tematów: od spraw Kościoła, przez kronikę życia politycznego, społecznego, spraw międzynarodowych, kultury, nauki – a więc to wszystko, co powinno interesować wierzącego, wrażliwego i ciekawego świata człowieka. A lektura tych artykułów ma nie tylko zaspokoić naszą ciekawość, ale przede wszystkim wypracować nasz osobisty pogląd na sprawy ważne i aktualne, a czasami nawet dyskusyjne.

Dziękuję serdecznie za udzielenie wywiadu dla naszych parafian i wszystkich odwiedzających stronę internetową parafii farnej. Życzę wszystkiego dobrego oraz wielu Łask Bożych potrzebnych do pracy w redakcji Gościa Niedzielnego.

Wywiad przeprowadził: Dawid Jankowski