„Nasz Pan, Jezus Chrystus, który tyle dla nas wycierpiał, jest obecny wśród nas. Chorzy przychodzili do Jezusa, aby Go błagać o zdrowie. On to zwraca się do nas przez apostoła Jakuba: Choruje ktoś z was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. Modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone”
(Sakramenty chorych. Obrzędy i duszpasterstwo, nr 92)

Wizyta księdza w celu udzielenia sakramentów osobie chorej jest możliwa po wcześniejszym ustalaniu daty i godziny. Prosimy zgłaszać się do dyżurującego księdza na plebanię lub do kościoła przed lub po Mszy Świętej
Prosimy także pamiętać o zaproszeniu księdza do osoby umierającej, gdy jeszcze istnieje możliwość świadomego przyjęcia przez niego sakramentów Pokuty i Pojednania, Komunii Świętej oraz Namaszczenia Chorych. Nie należy w takich sytuacjach zwlekać!
Sakrament namaszczenia można przyjąć wiele razy, dlatego nieprawidłowe jest nazywanie go „ostatnim namaszczeniem”.

Przygotowanie:
W domu chorego na stole należy przygotować: biały obrus, krzyż, świece, wodę święconą z kropidłem oraz watę. Namaszczenie Chorych może być połączone z udzieleniem Komunii świętej – należy pamiętać, że kapłan przybywa z Najświętszym Sakramentem. W przypadku, gdy odbywa się również spowiedź chorego, należy pozostawić go samego z kapłanem.