Słowa Ewangelii według św. Jana

Żydzi porwali kamienie, aby Jezusa ukamienować. Odpowiedział im Jezus: „Ukazałem wam wiele dobrych czynów pochodzących od Ojca. Za który z tych czynów chcecie Mnie ukamienować ?”
Odpowiedzieli Mu Żydzi: „Nie chcemy Cię kamienować za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty będąc człowiekiem uważasz siebie za Boga”.
Odpowiedział im Jezus: «Czyż nie napisano w waszym Prawie: «Ja rzekłem: Bogami jesteście?» Jeżeli Pismo nazywa bogami tych, do których skierowano słowo Boże — a Pisma nie można odrzucić – to jakżeż wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: «Bluźnisz», dlatego że powiedziałem: Jestem Synem Bożym? Jeżeli nie dokonuję dzieł mojego Ojca, to Mi nie wierzcie. Jeżeli jednak dokonuję, to choćbyście Mnie nie wierzyli, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu”.
I znowu starali się Go pojmać, ale On uszedł z ich rąk. I powtórnie udał się za Jordan, na miejsce, gdzie Jan poprzednio udzielał chrztu, i tam przebywał.
Wielu przybyło do Niego, mówiąc, iż Jan wprawdzie nie uczynił żadnego znaku, ale że wszystko, co Jan o Nim powiedział, było prawdą. I wielu tam w Niego uwierzyło.

Czy w dzisiejszym świecie, chrześcijanin, wyznawca Jezusa , ma swobodę wypowiedzi? Można zadać sobie dziś takie pytanie i spróbować poszukać odpowiedzi, ale nie szukajmy przykładu gdzieś daleko w świecie, w innych krajach, ale blisko nas, w naszym otoczeniu. Jezus w dzisiejszej Ewangelii miał być ukamienowany, tylko za to, ze mówił o sobie, że jest Synem Boga, a więc dzieckiem Boga. Każdy z nas ma prawo nazywać się dzieckiem Bożym, bo mamy jednego Ojca, Boga, który dał nam życie. Spróbuj więc, Bracie i Siostro, rozpocząć dyskusję w swoim miejscu pracy, sąsiedztwie, a może i w rodzinie, na temat Twojej wiary, doświadczeniu Boga w swoim życiu czy na temat kościoła, do którego należysz. Szybko usłyszysz, żebyś dał spokój, nie przynudzał, nie psuł atmosfery. Możesz natomiast mówić o wszystkim; opowiadać kawały ku uciesze innych, poruszać sprawy polityczne, opowiadać o celebrytach, o modzie, o swojej pracy. Nikt Ci wówczas nie powie, że jesteś nudny, że jesteś zacofany, że się różnisz od innych. Każdy poklepie Cię po ramieniu i powie, że jesteś dobrym pracownikiem, że jesteś dobrym sąsiadem, kolegą. Kogo rozradujesz pośród swoich znajomych, gdy oświadczysz, że należysz do Chrystusa. Jezus dziś zapytał tych, którzy chcieli Go ukamienować „….Mówicie „Bluźnisz”, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym?”
Panie Jezu, daj Mi odwagę , abym zawsze potrafił przyznać się, że jestem Twoim dzieckiem, DZIECKIEM BOŻYM.

Włodzimierz Rycharski