19 października 1984 roku to ważna data w dziejach naszej Ojczyzny. To właśnie wtedy zostaje zamordowany ten, który mimo tortur i informacji o chęci jego zabicia nie przestraszył się i szedł dalej przez życie z Chrystusem. Tak właśnie żył przez całe swoje życie Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Jakie świadectwo i jaką lekcję dał nam ks. Jerzy swoją męczeńską śmiercią?
Męczeństwo błogosławionego księdza Jerzego uczy nas jak mamy iść przez życie. W dzisiejszym świecie życie zgodnie z przykazaniami, w zgodnie z prawem Bożym nie jest w modzie. Wystarczy spojrzeć na ostatnie wydarzenia w świecie i naszej Ojczyźnie. Coraz mniej ludzi chodzi do kościoła, kościół zostaje czasem wplątywany w spory polityczne, podważa się naukę kościoła nazywając ją średniowieczną. Nie są to niestety opisy wydarzeń z odległych cywilizacji tylko z tego świata, w którym przyszło nam żyć. Ważne jest zatem, abyśmy przez życie szli zawsze z Chrystusem i jego nauką. Wielu z nas może sobie jednak zadać pytanie jak to zrobić?
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko nie zastanawiał się jaką formę manifestacji swojego przywiązania do Boga ma wybrać. On zawsze działał. Działał w oparciu o Boże wskazówki zawarte w Piśmie Świętym, ale również działał w oparciu o dobro Ojczyzny. Nawet w obliczu zbliżającej się śmierci, której był świadom, bo wiedział że robił rzeczy niewygodne dla obecnej władzy w Polsce. Ksiądz Jerzy wiedział, że nawet śmierć nie jest w stanie przerwać tej miłości jaką Bóg darzy każdego człowieka. Jak My mamy odczytywać to świadectwo życia księdza Jerzego?
Świadectwo życia pozostawione nam przez księdza Popiełuszkę to z jednej strony wezwanie do trwania przy Chrystusie ciągle Zmartwychwstającym w naszych sercach. Z drugiej jednak strony jest to dla nas drogowskaz jak mamy postępować i jak żyć w świecie tak bardzo zliberalizowanym, gdzie człowiek chce przejąć rolę Boga. To przejęcie roli Boga przez człowieka w dzisiejszym świecie objawia się poprzez ciągłe próby wmówienia ludziom, że wszystko wolno. Wolno człowiekowi XXI wieku zdradzać, kraść, zabijać poprzez eutanazję, odbierać życie przez aborcję. Próbuje się również ludziom wmówić, że modlić można się przecież wszędzie, kościół to tylko budynek, a przygotowania do sakramentów to tylko check lista rzeczy jakie “muszę” wykonać, aby ksiądz czy Biskup udzielił komunii czy bierzmowania.
Takie pojmowanie wiary i przywiązania do Boga nie zgadzało się, ani z nauką Jezusa, ani z głoszonym przez księdza Popiełuszkę naukom. Przywiązanie do Boga to przylgnięcie do niego całym sobą, zgłębienie prawd jakie niesie za sobą nauka Chrystusa. Takie przywiązanie do Boga pokazał nam swoim życiem ksiądz Jerzy. To jego determinacja i chęć służby dla drugiego człowieka ma nam pokazać jacy powinniśmy być na co dzień. Czy mamy jednak tak jak On i wielu męczenników umierać za wiarę?
W dzisiejszych czasach jak na razie nie ma potrzeby aż takiego poświęcenia, jednakże nie wiadomo co może nas czekać w przyszłości. W dzisiejszym świecie warto, abyśmy ciągle byli przy Bogu, który nas kocha. Mamy ku temu wiele okazji. Przykładem mogą być w naszym mieście takie wydarzenia jak: Orszak Trzech Króli, Droga Światła, Droga Krzyżowa ulicami miasta, Procesja na Boże Ciało, czy chociażby w wymiarze parafialnym uczestnictwo czynne w procesjach w pierwszą niedzielę miesiąca.
Pamiętajmy, że Bóg zawsze jest z nami i nas strzeże. Jednak z drugiej strony relacja Boga do człowieka ma mieć wymiar dwustronny. Bóg daje nam swoją miłość i gwarancję życia wiecznego, a My powinniśmy przy Nim trwać ciągle na wzór Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Dawid Jankowski