PIELGRZYMKA DO GRUZJI I ARMENII – 6-16.10.2021 R.

Dzień 1 20.00 – zbiórka uczestników wyjazdu na lotnisku w Warszawy skąd o 22:30 nastąpi wylot do Tbilisi.

Dzień 2 Po lądowaniu (planowo 04:05) transfer do hotelu położonego w Tbilisi na odpoczynek. W okolicy południa przejazd do centrum miasta na zwiedzanie. Tbilisi jest uważane za jedno z najstarszych miast regionu – szacuje się, ze zostało założone na przełomie IV i III tysiąclecia p.n.e. W czasie naszego pobytu w stolicy Gruzji zobaczymy m. in. : Świątynię Metechi, carskie łaźnie oraz katedrę Sioni. Wjedziemy kolejką linową pod twierdzę Narikala, skąd rozpościera się piękna panorama miasta będziemy również na wzgórzu św. Eliasza, gdzie w 2004 roku konsekrowano nowy sobór katedralny pw. Świętej Trójcy – siedziba Katolikosa – Patriarchy Gruzji. Powrót do hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 3 Po śniadaniu wyjazd na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak, którym będziemy podążać był już znany w starożytności jako najdogodniejsza przeprawa przez Kaukaz. Najwyższym punktem na całej trasie – przez, który również przejedziemy, jest Przełęcz Krzyżowa (2379 m n.p.m.). Obecna nazwa trasy łączącej Tbilisi z Władykaukazem pochodzi z XIX wieku, kiedy Rosjanie znacząco ją przebudowali dla celów wojskowych. Na trasie przejazdu zobaczymy m. in. twierdzę Ananuri, ośrodek narciarski Gudauri, Górę Kazbek (5033 m n.p.m.) oraz kościół Cminda Sameba (wjazd jeepami pod kościół położony na wysokości około 2170 m n.p.m.). Po wyczerpaniu programu przejazd do restauracji na typową gruzińską suprę – możliwość spróbowania lokalnych przysmaków oraz wina, a także posłuchania tradycyjnej muzyki. Powrót na nocleg do Tbilisi.

Dzień 4 Tego dnia po śniadaniu opuścimy hotel i będziemy się kierować w stronę granicy gruzińsko-armeńskiej. Po przekroczeniu tej granicy udamy się nad brzeg jeziora Sewan zwanego „Armeńskim Morzem”. Jezioro to jest położone na wysokości około 1900 m m.p.m. i jest drugim na świecie co do wielkości słodkowodnym jeziorem górskim. Właśnie u brzegu tego Jeziora wybudowano miedzy VIII a IX wiekiem tak zwany „Czarny Klasztor” będący miejscem banicji osób wysoko urodzonych. Następnie przejedziemy do Noratus, gdzie znajduje się najbogatsza w całej Armenii kolekcja chaczkarów – kamiennych stel z wykutymi na nich krzyżami i bogatą ornamentyką. Są to tradycyjne ormiańskie płyty wotywne poświęcane ważnym wydarzeniom lub ludziom. Chaczkary w 2010 roku zostały wpisane na Listę UNESCO. Nocleg tego oraz następnego dnia planowany jest w Erewaniu.

Dzień 5 Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Geghard – Klasztoru Świętej Włóczni. Świątynię tą założyć miał sam chrzciciel Armenii i jej władcy, św. Grzegorz Oświeciciel. Stało się to tuż po (w 301 r.) uznaniu w tym kraju chrześcijaństwa za religię państwową. Od stuleci monaster jest miejscem kultu i pielgrzymek. W nim bowiem przechowywana była Włócznia Przeznaczenia, którą rzymski setnik Longinus przebił bok ukrzyżowanego Jezusa. Następnym punktem naszego programu będzie Mitra – antyczna świątynia grecko-rzymska z I wieku n.e. To jedyny tego rodzaju zabytek nie tylko w Armenii, ale w całym regionie zakaukaskim. Tego dnia odwiedzimy także miejsce, w którym Grzegorz Oświeciciel (święty misjonarz, patron Armenii) nawrócił króla Armenii w Roku Pańskim 301 i zapoczątkował linię katolikosów Kościoła ormiańskiego – Khor Virap, klasztor z IV wieku, położony w cieniu biblijnej góry Ararat (5137 m n.p.m.). To tutaj także Noe, pierwszy winiarz na świecie, zasadził podobno pierwszą winorośl. Następnie udamy się do Erywania, gdzie zobaczymy miedzy innymi: słynna Kaskadę mającą pierwotnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenie Armenii do ZSRR, Akademie Nauk oraz budynek Opery. Odwiedzimy jedną z wytwórni armeńskiej brandy oraz zobaczymy pokaz „Grających Fontann” na placu Republiki.

Dzień 6 Po śniadaniu udamy się do Eczmiadzyn – miasta kultu Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz historyczna siedziba katolikosów, czyli najwyższych zwierzchników tego kościoła. Zobaczymy tam Katedrę – najważniejszą chrześcijańską świątynię w Armenii – wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela. Chętni będą mogli także odwiedzić muzeum, gdzie przechowywany jest najcenniejszy skarb (w złotym relikwiarzu) – grot Włóczni Przeznaczenia, nazywanej również włócznią Longinusa. Dnia tego zobaczymy również Zwartnoc, wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO ruin wczesnośredniowiecznej katedry i pałacu katolikosa Armenii o tej właśnie nazwie. Katedra ta miała miał zaćmić katedrę Eczmiadzyn. Na nocleg w tym dniu udamy się do Gruzji do miejscowości Wardzi.

Dzień 7 Dzień rozpoczniemy od wizyty w Wardzi – skalnym mieście, które zostało ufundowane przez najwybitniejszą królową Gruzji – Tamarę – na przełomie XII i XIII wieku. Szacuje się, że w czasie najazdu wrogich wojsk mogło się tu schronić nawet 60 tysięcy ludzi. Następnie udamy się do Kobuleti, gdzie spędzimy trzy noclegi.

Dzień 8 Przejazd do Batumi – słynnego kurortu nad Morzem Czarnym, który rozkwitł w czasach Związku Radzieckiego. W czasie naszego pobytu w mieście będziemy mieli okazję zobaczyć wspaniały ogród botaniczny,
przespacerować się nadmorskim bulwarem oraz zakosztować kąpieli w Morzu Czarnym. W okolicy Batumi również udamy się pod Twierdzę Gonio, w której wedle tradycji miał zostać pochowany apostoł Maciej. Powrót na nocleg do hotelu z dni poprzednich.

Dzień 9 Wyjazd w kierunku Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się w Jaskini Prometeusza – uważanej za jedną z najpiękniejszych na świecie. Przejdziemy trasą turystyczną udostępnioną dla turystów, gdzie będziemy podziwiać wspaniałe formy skalne. Następnie przejazd do rodzinnego miasta Józefa Stalina – Gori. Zwiedzimy muzeum poświęcone dyktatorowi, które otwarto w 1953 roku i zgromadzono w nim ok 40 000 eksponatów, włączając w to jego rzeczy osobiste, meble biurowe oraz prezenty, które otrzymywał na przestrzeni lat. Następnie przejazd do Uplisciche – największego na terenie Gruzji skalnego miasta. Uplisciche z języka gruzińskiego znaczy „Pańska Twierdza”. Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają paleolitu, lecz do dziś przetrwały głównie zabytki z czasów rzymskich i Średniowiecza. W tym dniu również jest planowana degustacja wina w rodzinnej winiarni. Przejazd na nocleg do Tbilisi.

Dzień 10 Po śniadaniu przejazd do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, gdzie w roku 337 proklamowano chrześcijaństwo jako religię narodową. Zobaczymy tutaj wznoszący się nad miastem kościół Dżwari (VI/VII w.), katedrę Sweti Cchoweli (XI w.) oraz klasztor św. Nino. W dniu tym przewidziany jest także czas wolny w Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 11 Około godziny 02:30 wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko, skąd o 04:55 nastąpi wylot powrotny do kraju. Po przylocie do Warszawy transfer na miejsce zbiórki z dnia pierwszego i zakończenie pielgrzymki.

 

Cena: 2150 PLN + 640 Euro
Warunkiem zapisania się na pielgrzymkę jest dostarczenie wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenie zaliczki w wysokości 1000 PLN

Orientacyjny termin wyjazdu:
06-16.10.2021

Cena obejmuje:
• przelot samolotem Warszawa – Tbilisi – Warszawa
• przejazdy autokarowe na terenie Gruzji
• zakwaterowanie w hotelu – pokoje 2,3 osobowe,
• śniadania od 2-go do 10-go dnia oraz obiadokolacje od 2-go do 10-go dnia,
• opiekę pilota i kapłana,
• ubezpieczenie KL, NNW, BP, COVID oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
• opłat związanych z realizacją programu oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup
Cena nie obejmuje:
• opłat związanych z realizacją programu oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok. 80€/os.) – płatne pilotowi w trakcie wyjazdu,
• dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 1200 PLN/os. za cały wyjazd,
• dodatkowych napojów do obiadokolacji, wydatków osobistych.

UWAGA!
• paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki
• uczestnicy pielgrzymki mogą dodatkowo ubezpieczyć się od chorób przewlekłych oraz od kosztów rezygnacji z wyjazdu (190 PLN/os.) – chęć dodatkowego ubezpieczenia należy zgłosić i opłacić przy podpisywaniu umowy,
• dopuszczalny bezpłatny bagaż to: 23kg – bagaż główny oraz 5kg – bagaż podręczny,
• program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
• godziny odlotów mogą ulec zmianie,
• ceny wstępów mogą ulec zmianie.