Propozycja programu pielgrzymki do Gruzji

Dzień 1          20.00 – zbiórka uczestników wyjazdu na lotnisku w Warszawie skąd o 22:30 nastąpi wylot do Tbilisi.

Dzień 2          Po lądowaniu (planowo 04:05) transfer do hotelu położonego w Tbilisi na odpoczynek. W okolicy południa przejazd do centrum miasta na zwiedzanie. Tbilisi jest uważane za jedno z najstarszych miast regionu – szacuje się, ze zostało założone na przełomie IV i III tysiąclecia p.n.e. W czasie naszego pobytu w stolicy Gruzji zobaczymy m. in.:Świątynię Metechi, carskie łaźnie oraz katedrę Sioni. Wjedziemy kolejką linową pod twierdzę Narikala, skąd rozpościera się piękna panorama miasta będziemy również na wzgórzu św. Eliasza, gdzie w 2004 roku konsekrowano nowy sobór katedralny pw. Świętej Trójcy – siedziba Katolikosa – Patriarchy Gruzji. Powrót do hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 3          Po śniadaniu wyjazd na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak, którym będziemy podążać był już znany w starożytności jako najdogodniejsza przeprawa przez Kaukaz. Najwyższym punktem na całej trasie – przez, który również przejedziemy, jest Przełęcz Krzyżowa (2379 m n.p.m.). Obecna nazwa trasy łączącej Tbilisi z Władykaukazem pochodzi z XIX wieku, kiedy Rosjanie znacząco ją przebudowali dla celów wojskowych. Na trasie przejazdu zobaczymy m. in. twierdzę Ananuri, ośrodek narciarski Gudauri, Górę Kazbek (5033 m n.p.m.) oraz kościół Cminda Sameba (wjazd jeepami pod kościół położony na wysokości około 2170 m n.p.m.). Po wyczerpaniu programu przejazd do restauracji na typową gruzińską suprę – możliwość spróbowania lokalnych przysmaków oraz wina, a także posłuchania tradycyjnej muzyki. Powrót do hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 4          Dzień przeznaczony na poznawanie Kachetii – regionu uważanego za jeden z piękniejszych w całej Gruzji. Na każdym kroku można tutaj spotkać winnice, zabytkowe obiekty oraz wspaniałe widoki. W czasie naszego pobytu w tym regionie udamy się do klasztoru Bodbe – miejsca pochówku św. Nino – patronki Gruzji, która nawróciła kraj na chrześcijaństwo w IV w. Zobaczymy również Signagi – urokliwe miasteczko uważane za najbardziej romantyczne w całej Gruzji, leżące nad Doliną Alazańską na tle ośnieżonych szczytów Wielkiego Kaukazu. Będąc w Kachetii będziemy mieli okazję spróbować lokalnego wina jak i czurczcheli – tzw. „gruzińskiej kiełbasy” produkowanej z orzechów oraz soku z winogron. Powrót do hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 5          Tego dnia po śniadaniu udamy się do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, gdzie w roku 337 proklamowano chrześcijaństwo jako religię narodową. Zobaczymy tutaj wznoszący się nad miastem kościół Dżwari (VI/VII w.), katedrę Sweti Cchoweli (XI w.) oraz klasztor św. Nino. Z Mcchety przejedziemy w okolice Kutaisi – wizyta w monasterze Gelati wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak głosi tradycja – kompleks miał zostać ufundowany przez króla Dawida Budowniczego na początku XII w. (król miał własnymi rękami pomagać przy budowie). Monastyr przez wieki był jednym z głównych ośrodków kulturowych i religijnych w kraju. Przejazd na nocleg w okolice Kobuleti. Będąc w Kutaisi zobaczymy także nowoczesną bryłę Parlamentu Gruzji.

Dzień 6          Przejazd do Batumi – słynnego kurortu nad Morzem Czarnym, który rozkwitł w czasach Związku Radzieckiego. W czasie naszego pobytu w mieście będziemy mieli okazję zobaczyć wspaniały ogród botaniczny, przespacerować się nadmorskim bulwarem oraz zakosztować kąpieli w Morzu Czarnym. W okolicy Batumi również udamy się pod Twierdzę Gonio, w której wedle tradycji miał zostać pochowany apostoł Maciej. Powrót na nocleg do hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 7          Wyjazd w kierunku Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się w rodzinnym mieście Józefa Stalina – Gori. Zobaczymy z zewnątrz muzeum poświęcone dyktatorowi, które otwarto w 1953 roku i zgromadzono w nim ok 40 000 eksponatów, włączając w to jego rzeczy osobiste, meble biurowe oraz prezenty, które otrzymywał na przestrzeni lat. Następnie przejazd do Uplisciche – największego na terenie Gruzji skalnego miasta. Uplisciche z języka gruzińskiego znaczy „Pańska Twierdza”. Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają paleolitu, lecz do dziś przetrwały głównie zabytki z czasów rzymskich i Średniowiecza. W tym dniu również jest planowana degustacja wina w rodzinnej winiarni. Przejazd na nocleg do Tbilisi.        

Dzień 8          Około godziny 02:30 wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko, skąd o 04:55 nastąpi wylot powrotny do kraju. Po przylocie do Warszawy i odebraniu bagaży zakończenie pielgrzymki.

Cena:  1960 PLN + 590 Euro

Warunkiem zapisania się na pielgrzymkę jest dostarczenie wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenie zaliczki w wysokości 1000 PLN

Termin wyjazdu:

07-14.10.2021

 

Cena obejmuje:

 • przelot samolotem Warszawa – Tbilisi – Warszawa
 • przejazdy autokarowe na terenie Gruzji
 • zakwaterowanie w hotelu – pokoje 2,3 osobowe,
 • śniadania od 2-go do 7-go dnia oraz obiadokolacje od 2-go do 7-go dnia,
 • opiekę pilota i kapłana,
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP, COVID oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • opłat związanych z realizacją programu oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok. 40€/os.) – płatne pilotowi w trakcie wyjazdu,
 • dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 900 PLN/os. za cały wyjazd,
 • dodatkowych napojów do obiadokolacji, wydatków osobistych.

UWAGA!

 • paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki
 • uczestnicy pielgrzymki mogą dodatkowo ubezpieczyć się od chorób przewlekłych oraz od kosztów rezygnacji z wyjazdu (150 PLN/os.) – chęć dodatkowego ubezpieczenia należy zgłosić i opłacić przy podpisywaniu umowy,
 • dopuszczalny bezpłatny bagaż to: 23kg – bagaż główny oraz 5kg – bagaż podręczny,
 • program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
 • godziny odlotów mogą ulec zmianie,
 • ceny wstępów mogą ulec zmianie.