Z racji na zagrożenie zakażeniem koronawirusem prosimy, ażeby ograniczyć uczestnictwo ze Mszach św. do 5 osób. Zachęcamy, aby korzystać ze środków masowego przekazu, pozostając w domu. Sytuacja właściwie wymaga od nas tego, abyśmy pozostali w domach i uczestniczyli we Mszach św. w domach i mieszkaniach za pośrednictwem mediów. Jedynie osoby, które zamówiły intencję, mogą przyjść na Mszę, nie więcej jednak niż 5 osób. Liczba wiernych będzie weryfikowana przy wchodzeniu do kościoła.
Ks. bp Piotr Libera wydał w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi Rozporządzenie, w którym są zawarte m.in. następujące treści:
- Nikt nie zaciąga winy, jeśli nie jest w kościele w niedzielę, a uczestniczy w Eucharystii poprzez środki masowego przekazu.
- Nie zaciąga winy ten, kto nie będzie uczestniczyć w Triduum Paschalnym, a także w Niedzielę Wielkanocną w kościele, ale przeżyje Mszę za pośrednictwem środków masowego przekazu.
- Nie można budować ciemnicy i okazałego grobu Pańskiego. Nie będzie strażaków czuwających przy grobie.
- Nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Prosimy to zrobić w domu w poranek wielkanocny, a modlitwę znaleźć w księdze Obrzędu błogosławieństw bądź w Internecie. Nie będzie procesji rezurekcyjnej.
- Chrzty, poza wypadkiem niebezpieczeństwa śmierci, należy przesunąć na czas po ustaniu pandemii.
- Istnieje w Kościele możliwość wzbudzenia żalu doskonałego, który gładzi grzechy lekkie i śmiertelne. Jego warunkiem jest żal za grzechy motywowany miłością do jedynego Boga oraz postanowienie, że po ustaniu warunków zagrożenia dana osoba przystąpi do sakramentu w formie indywidualnej.
- Spowiedź wielkanocną można przełożyć i odbyć do 7 czerwca, ponieważ wtedy kończy się liturgiczny okres wielkanocny.
- Sprawowanie sakramentu namaszczenia chorych należy ograniczyć do przypadków niebezpieczeństwa śmierci.
- Podczas wszystkich uroczystości kościelnych, np. śluby, pogrzeby, chrzty może być tylko do 5 osób z najbliższej rodziny.
- Osoby, które są objęte kwarantanną, nie mogą uczestniczyć w liturgii i nabożeństwach w kościołach. W przypadku jakiejkolwiek posługi wobec tych osób konieczna jest zgoda władz sanitarnych oraz poinformowanie telefoniczne Kancelarii Kurii Diecezjalnej.
Pełna treść rozporządzenia -> kliknij tutaj