Program wyjazdu do

Czarnogóry, Albanii i Macedonii

Dzień 1

Zbiórka uczestników wyjazdu na lotnisku w Warszawie skąd nastąpi wylot do Zagrzebia. Po wylądowaniu i odebraniu bagaży przejazd do centrum Zagrzebia. Stolica Chorwacji to blisko milionowe miasto, pięknie położone na trzech wzgórzach. Wielu uważa, że przypomina Wiedeń czy Budapeszt, bo przez długi czas pozostawało w obrębie Austro-Węgier.  My w czasie naszego krótkiego pobytu zobaczymy Stare Miasto, a w nim między innymi: Gradec i Kaptol z kościołem św. Katarzyny, placem św. Marka i kościołem pod tym samym wezwaniem, którego dach jest ozdobiony w niezwykły sposób – kolorowymi herbami Zagrzebia i Chorwacji. Przejdziemy również pod Pałac Bana, który jest obecnie siedzibę prezydenta Chorwacji. W godzinach południowych udamy się na nocleg w okolice granicy chorwacko – bośniackiej.

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd do Sarajewa. Zwiedzanie Stolicy Bośni i Hercegowiny rozpoczniemy od zabytkowego centrum miasta, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii: Plac Bascarsija z fontanną Sebilj, Meczet Cesarski z medresą, Hadim Ali Paszy, Bascarsijski bazar, Brusa Bezistan, ratusz, katedrę katolicką, prawosławną cerkiew św. Archanioła Michała oraz  Latinski Most – miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Po pobycie w Sarajewie przejedziemy malowniczą doliną rzeki Neretwy do Mostaru. Zwiedzimy zabytkowe centrum miasta: Kamienny Stary Most (wpisany na listę UNESCO), meczet Koskin Mehmed-Pashy, meczet Karadjoz-Bey. Zwiedzimy również  Starą Carsija – jest to starówka na prawym brzegu Neretwy, mury miejskie z XVI w. Następnie przejedziemy na nocleg do Medjugorje.

Dzień 3

Pobyt w Medziugorje – Świątyni Królowej Pokoju. Miejscowość ta jest jedną z wiosek gminy Citluk położonych w zachodniej Hercegowinie. Obecnie jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych katolickich centrów pielgrzymkowych. Położona jest na wysokości około 200 m n.p.m., ma łagodny śródziemnomorski klimat, który stwarza idealne warunki dla uprawy winorośli, tytoniu i owoców. Medziugorje jest szczególnym miejscem w dzisiejszym świecie. W ciągu ostatnich 15 lat przybyło tu około 20 milionów pielgrzymów z całego świata, aby odnaleźć pokój, swoje człowieczeństwo i przynależność do Boga.

Dzień 4

Po śniadaniu przejazd do Budvy oraz Kotoru. Budvy to miasto na malowniczym, wysuniętym w morze cyplu. Starówkę otacza zwarty pierścień murów obronnych. Wspaniała roślinność, turkusowe morze i czerwone dachówki, to wszystko składa się na ogólny wizerunek miejscowości. Jednym z emblematów miasta jest średniowieczna Cytadela. W czasie naszego pobytu zobaczymy także Katedrę św. Jana z obrazem Matki Boskiej Budvańskiej oraz znajdujące się w sąsiedztwie: Cerkiew św. Trójcy i Kościół św. Marii in Punta z cudownym obrazem Madonna de Punta. Dalej udamy się do Kotoru – chowającego się za potężnym, 20-metrowym wałem obronnym, który chroni to Miasto od strony morza. Średniowieczne miasto jest istnym labiryntem uliczek, lecz na tyle małym, że nie da się w nim zgubić. Większość uliczek nie ma nazw, choć kilka określa się nieoficjalnymi przydomkami, np. ulica „Pozwól mi przejechać”, której nazwa mówi sama za siebie. Nazwy miejskich placów związane są z ich pierwotnym przeznaczeniem – mamy więc Plac Mąki, Plac Drewna, Plac Mleka itd. Kotor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Nocleg w okolicach Baru.

Dzień 5

Dzień ten rozpoczniemy od zwiedzania Baru. Czarnogórskie miasto Bar, liczący prawie 18 tys. mieszkańców. Na terytorium Baru w ciągu II tysiąclecia przed naszą erą osiedlały się plemiona Ilirów. W ciągu swojej długiej historii to miasto było pod panowaniem Ilirów, Rzymian, Bizancjum, Dukli, Serbskiej dynastii Nemanić, Wenecji, carstwa Otomańskiego i Czarnogóry. Każdy czas zostawił za sobą widoczne ślady, które dzisiaj zwiedzają i podziwiają turyści z Europy i świata. Na nocleg udamy się  w okolice Durres w Albanii.

Dzień 6

Dzień przeznaczony na wypoczynek, plażowanie, czas wolny. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7

Tego dnia udamy się do Kruji, gdzie najważniejszym punktem jest tzw. turecka uliczka, na której możemy kupić oryginalne pamiątki (wśród nich dywany, ceramikę, biżuterię – filigran, tradycyjne albańskie nakrycia głowy, a także magnesy, pocztówki i inne drobiazgi). Uliczka prowadzi do twierdzy Skanderbega. Z Kruji udamy się do stolicy Albanii Tirany. Zwiedzanie rozpoczynamy od wjazdu na górę̨ Dajti! Atrakcja ta pozwoli zobaczyć Tiranę̨ z zupełnie innej perspektywy. Odwiedzimy również̇ słynny komunistyczny bunkier przeciwatomowy w 2016 roku otwarty dla turystów-Bunkart! Bunkart to muzeum komunizmu, które odnosi się również do czasów, kiedy religia była czymś zakazanym. Po czasie wolnym w centrum Tirany przyjdzie czas na spacer. Rozpoczniemy go od Skanderbega, gdzie znajduje się̨ charakterystyczna mozaika, będąca jednym z symboli Kraju. Następnie przejdziemy główną ulicą miasta, na której znajdują̨ się̨ m.in. Pałac Prezydencki oraz inne budynki rządowe. Zobaczymy również̇ Piramidę Hodży. Nasz pobyt w Tiranie zakończymy na Placu św. Matki Teresy. Na nocleg udamy się do Ochrydy.

Dzień 8

Dzień rozpoczniemy od pobytu w Ochrydzie zwiedzając zabytkową część miasta wpisaną na Listę̨ Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in.: zabytkowe mury miejskie i bramy, starożytny teatr, twierdzę cara Samuela (fantastyczny punkt widokowy!), skarb dziedzictwa słowiańskiego – cerkiew św. Pantelejmona oraz cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Następnie odbędziemy rejs po Jeziorze Ochrydzkim. W trakcie rejsu przystanek na zwiedzanie Muzeum na Wodzie w Zatoce Kości. Statek przepływa na drugą stronię jeziora, gdzie znajduje się kompleks monastyrowy św. Nauma. Tam czeka kolejna atrakcja – przepłynięcie łódeczkami do źródeł Czarnego Drinu. Następnie czas wolny na lunch i zakupy. Przejazd do Ochryda na nocleg.

Dzień 9

Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Kanionu Matka, gdzie czeka nas rejs po jeziorze. Następnie odwiedzimy Tetovo i zwiedzimy Kolorowy Meczet, który jest najpiękniejszym i najbardziej niezwykłym tego typu obiektem na Bałkanach. Następnie przejedziemy do Skopje, gdzie zwiedzimy centrum. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 10

Tego dnia po śniadaniu opuścimy Skopje i udamy się do Belgradu. W Stolicy Serbii podczas spaceru po centrum miasta zobaczymy reprezentatywny deptak Kneza Mihajlova, pomnik księcia, Teatr Narodowy, Parlament i wiele innych urokliwych budynków. Nocleg w okolicy Belgradu.

Dzień 11

Wyjazd z hotelu na lotnisko. Wylot do Warszawy. Po lądowaniu zakończenie wyjazdu.

 

Cena : 1990,00 PLN + 630,00 € od osoby                      Termin wyjazdu: 10-20 października 2022 

 

W cenę wyjazdu wliczono:

 • ubezpieczenie: Covid-19, KL, NNW, BP oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocy.
 • opiekę pilota na trasie całego wyjazdu
 • przelot samolotem Warszawa – Zagrzeb oraz Sarajewo – Warszawa,
 • przewodników miejscowych w miejscach tego wymagających
 • przejazd autokarem z klimatyzacją, barkiem(napoje sprzedawane przez kierowców), wc, video, obsługiwanego przez dwóch kierowców
 • noclegi w hotelach **/*** w pokojach 2 lub 3 – osobowych (dopłata do pokoju 1 – osobowego 310,00 Euro)
 • 10 obiadokolacji (od dnia 1 do 10 włącznie) oraz 10 śniadań (od dnia 2 do 11 włącznie), napoje do obiadokolacji dodatkowo płatne

 

UWAGA!

 • Każdy z uczestników musi posiadać ważny dokument tożsamości w trakcie wyjazdu,
 • W przypadku gdy nie będzie możliwy wyjazd (np. obostrzenia związane z Covid-19 zostaną zaostrzone) grupie zostanie zaproponowany nowy termin lub zostaną zwrócone wpłacone środki.
 • W przypadku gdyby zgodnie z przepisami dopuszczalna maksymalna ilość zapełnienia miejsc w autokarze zmniejszyła się poniżej 100% biuro zastrzega sobie możliwość ponownej kalkulacji ceny pielgrzymki (po uzgodnieniu z grupą),
 • dopuszczalny bezpłatny bagaż rejestrowany: 20kg, bagaż podręczny: 40cm x 20cm x 25cm
 • msze będą zorganizowane zgodnie z życzeniem Księdza – opiekuna pielgrzymki,
 • uczestnicy pielgrzymki będą dodatkowo ubezpieczeni od chorób przewlekłych oraz od kosztów rezygnacji z wyjazdu (w tym wynikających z zachorowania na Covid-19) ubezpieczenie to jest zawarte w cenie wyjazdu ,
 • program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
 • ilość uczestników jest ograniczona,
 • ceny wstępów mogą ulec zmianie.