W dniu 7 września 2019 około godziny 8:30 jak co roku wyruszyła z Sierpca 399. już piesza pielgrzymka do Skępego. W tegorocznej pielgrzymce wyruszyło do Matki Boskiej Skępskiej około 400 pielgrzymów ze wszystkich sierpeckich parafii. Pielgrzymi po mszy świętej w swoich parafiach wyruszyli i tak od Kościoła Św. Benedykta poprzez Kościół farny, a kończąc na Kościele Św. Maksymiliana Kolbego przeszli ulicami miasta zdążając do Pani Skępskiej. Pogoda w tym roku dopisała, nie było ani deszczowo, ani nazbyt ciepło przez co droga pielgrzymowania upływała pielgrzymom bez zakłóceń.
W tym roku pielgrzymkę z Sierpca do Skępego prowadzili nowo przybyli wikariusze ks. Adam Kowalski z kościoła farnego oraz ks. Sebastian Zalewski z kościoła Św. Maksymiliana Kolbego. Wspomagali ich klerycy naszego płockiego seminarium duchownego kleryk Kamil oraz kleryk Michał. Pielgrzymów w drogę do Skępego odprowadził ks. Dziekan Tomasz Kadziński wraz z proboszczem sierpeckiej fary ks. Sławomirem Zalewskim. Podczas drogi pielgrzymi mogli wysłuchać konferencji przygotowanej przez ks. Adama Kowalskiego, który przybliżył w niej wszystkie stacje związane z życiem Maryi Panny. Podczas drogi nie zabrakło też śpiewów oraz modlitw w intencji kapłanów, zmarłych związanych w pewien sposób z pielgrzymką, a nade wszystko w intencjach zdążających do Pani Skępskiej pielgrzymów.
Podczas wędrówki do Pani Skępskiej pielgrzymi zatrzymali się w kościele Św. Mateusza w Ligowie, gdzie na krótkiej osobistej modlitwie mogli zawierzyć swoje sprawy, problemy i intencje z którymi pielgrzymowali do Pani Skępskiej. Na terenie kościoła w Ligowie jak co roku pielgrzymi zjedli też obiad.
Wychodząc z Ligowa pielgrzymka z Sierpca mogła też powitać pielgrzymów z Płocka, którzy tego samego dnia dotarli też do Skępskiego Sanktuarium i choć to powitanie trwało tylko chwilę, ponieważ sierpecka pielgrzymka akurat w tym samym momencie wychodziła z Ligowa co przybyła do niego pielgrzymka z Płocka to i tak była to możliwość do spotkania się obu grup pielgrzymkowych.
Pielgrzymi z Sierpca do Sanktuarium w Skępem dotarli około godziny 17:00, gdzie zostali powitani przez stróżów tego miejsca i zaproszeni na uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Skępskim.
Pielgrzymi podczas swojej drogi do Sanktuarium Skępskiego szli przez Kwaśno, Dobaczewo, Ligowo oraz Czarny Las pokonując tym samym dystans około 30 km.

Pielgrzym Skępski
Dawid Jankowski

Kategorie: Pielgrzymki