Historia Zacheusza to tak naprawdę historia każdego z nas. Każdy z nas pragnie tego wielkiego daru Bożego jakim jest Zbawienie. Uczta, którą Zacheusz przygotował Jezusowi, angażuje całą jego osobę. Nawrócenie to nie tylko wyznanie własnych błędów i grzechów, ale podjęcie konkretnych czynów. Nawrócić się to znaczy zmienić swój dotychczasowy styl życia. Zacheusz – ten który gromadził zasoby – teraz je rozdaje, ten, który kradł i oszukiwał – wynagradza czterokrotnie.
„ Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu” Czyjego domu ? Zacheusza na pewno!!! A mojego? Też jestem grzesznikiem! Potrzebuję prawdziwego nawrócenia i Bożego Miłosierdzia. Zauważmy Bóg nie dzieli ludzi na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Wszyscy są równi przed Nim, bo wszyscy potrzebują Jego łaski i przebaczenia.
„ Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić to, co zginęło”. Zacheusz chciał zobaczyć Jezusa. A tak naprawdę to Jezus go odnalazł – jak ten Dobry Pasterz szukający zaginionej owieczki.
Dzisiaj Chrystus pragnie zatrzymać się w moim i twoim domu, bo On ciągle szuka i zbawia to, co zginęło. Ale czy ja Go zaproszę do siebie?

ksiądz Tomasz