Louredes to mała miejscowość położona w południowo zachodniej Francji u podnóża gór Pirenei nad rzeką Gave de Pou. Jest to jedno z największych ośrodków kultu Maryjnego. Co roku do Sanktuarium przybywają pielgrzymi z całego świata. Miastami członkowski jest Częstochowa i Fatima.
Matka Boża ukazała się 14 letniej Bernadette Soubirous. Dziewczynka pochodziła z biednej, wielodzietnej rodziny . Bernadetta była najstarszą z dziewięciorga rodzeństwa. Bardzo często chorowała, przeszła epidemię cholery. Później zachorowała na astmę i gruźlicę. Dziewczynka nie potrafiła czytać i pisać. I właśnie ona dostąpiła zaszczytu widzenia Cudownej Panienki. Pomimo surowych przesłuchań i wyszydzania trwała przy Maryi. W 1866 roku wstąpiła do klasztoru Notre Dame de Nevers. Zmarła w wieku 35 lat w Nevers. Do dnia dzisiejszego można oglądać Sarkofag świętej Bernadetty, gdyż jej ciało nie uległo rozkładowi.
Pierwsze objawienie miało miejsce 11 lutego 1858r. przy jaskini Massobielle. Matka Boża ukazywała się 18 razy, ostatnie miało miejsce 16 lipca 1858r. . Podczas 16 objawienia w święto Zwiastowania Piękna Pani przedstawiła się mówiąc: „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie”. Wizerunek Najpiękniejszej to jaśniejąca niezwykłym blaskiem postać, odziana w białą szatę przepasaną błękitną szarfą, na stopach znajdowały się żółte róże, w tym samym kolorze był różaniec trzymany w dłoni. Podczas objawień Maryja prosiła o modlitwę na różańcu oraz o odgarnięcie ziemi w miejscu przez nią wskazanym, z którego wytrysnęło źródło wody. Panienka prosiła aby w tym miejscu wybudować kapliczkę ku jej czci. Obecnie jest to przepiękna Bazylika.
Nikt nie wierzył, że Bernadetta widziała Cudowną Panią. Wytykano ją palcami. Uważano, że jest chora psychicznie i chciano ją zastraszyć. Jednak ona z ufnością i oddaniem podążała do groty, na miejsce objawień i głosiła na prośbę Maryi aby modlić się na różańcu z prośbą o łaskę nawrócenia dla grzeszników.
Na terenie przy Bazylice są poustawiane kraniki z woda ze źródełka, którą można napełnić dowolne naczynie i przywieźć do domu, dla bliskich, prosząc o uzdrowienie i potrzebne łaski.
Do Lourdes co roku przybywa ok. 6 milionów pielgrzymów z całego świata. Z wiarą i ufnością oddają Maryi swoje cierpienie, ból, choroby, prosząc o łaskę uzdrowienia. Pielgrzymi uczestniczą we Mszy świętej, przechodzą przez Grotę objawień zapalając świece dziękczynne za otrzymane łaski, kąpią się w kamiennych wannach prosząc o uzdrowienie. Uczestniczą w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Każdego dnia o 21.30 odbywa się piękna procesja światła z lampionami. Odmawiany jest różaniec i śpiewana pieśń:

„Po górach , dolinach rozlega się dzwon,
Anielskie wołanie głosi nam on.
Ave Ave Ave Maryja…”

Jakże wielkie jest przeżycie kiedy wśród języka hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego usłyszymy nasz język ojczysty – język polski. Łzy same płyną z oczu .
W tym pięknym miejscu wznoszone są modlitwy osobiste, za rodziny, przyjaciół, księży, miasta i wioski prosząc o zdrowie, miłość, wiarę, nadzieję i pokój.
Tutaj odnaleźć można spokój i poczuć obecność Bożej Rodzicielki, która zawsze ma otwarte dla nas ramiona. Każdego z nas zawsze do siebie przytuli, wysłucha i wstawi się u Swego Syna a naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Justyna Olaszewska