I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
21. 02. 2021r.
Mk 1, 12-15

,,Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana (…).”

1. Pustynia Judzka to wyjątkowe miejsce. Rozciąga się wzdłuż zachodniego brzegu Morza Martwego. Chodząc po pustyni Judzkiej należy uważać na jadowite węże m.in. żmije i Atractaspis engaddensis. Wielu podróżników uważa, że ma bardziej nieprzyjemny widok niż Sahara. Ma blado-szaro-żółty kolor i jest mocno kamienista i żwirowa. W sierpniu temperatura na pustyni może dochodzić do 70 stopni Celsjusza!

2. Pustynia w Biblii symbolizuje próbę wiary, wewnętrzne zniechęcenie, ludzką słabość, niebezpieczeństwo śmierci, pokusy.

3. Pustynia w duchowości jest szansą, żeby usłyszeć siebie z dala od współczesnych ,,zagłuszaczy”. To miejsce, gdzie możemy usłyszeć głos Boga, tak jak przekonywał prorok Ozeasz: ,,chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić jej do serca” (Oz 2, 16).

4. Co pozostaje ,,zagłuszone” w Twoim sercu? Jakie emocje i uczucia nie mogą dojść do głosu zepchnięte na margines świadomości?
Jaki obecnie stan wewnętrzny przeżywam – pocieszenia, czy strapienia?

,,Kochać Boga – powie św. Jan od Krzyża – to ogołocić się dla Niego ze wszystkiego, co nie jest Bogiem.” (Droga na Górę Karmel II, 5, 7).