Łk 12, 1-7

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Kiedy ogromne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: «Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a co w izbie szeptaliście do ucha, głoszone będzie na dachach.

A mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic już więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie! Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli».

Oto słowo Pańskie.

Złodziej kiedy kradnie, myśli, że nikt go nie widzi, a jego czyny pozostaną jego tajemnicą. Podobnie myśli ten, który źle czyni wobec drugiego, wypowiada fałszywe opinie czy też snuje bezpodstawne oskarżenia. Każdy z nich uległ „zakwaszeniu”. Jezus do tych, których zaprasza do współpracy, swoich uczniów, mówi, aby nie ulegli tej pokusie. Poucza, że wszystko co uczynimy w mroku, ujrzy światło. Wszystko co wyszepczemy w tajemnicy, będzie głośne i nie ujdzie uwadze. Kolejny już raz na kartach Ewangelii nazywa nas swoimi przyjaciółmi. Zależy Mu na tobie i na mnie, dlatego pragnie, abyśmy żyli w czystości i nie ulegali złu. Przestrzega nas przed ojcem kłamstwa, który ma moc wtrącić nas do piekła. Zapewnia jednocześnie, że jesteśmy ważni w Jego oczach, że nawet włos z głowy nam nie wypadnie bez Jego wiedzy. Dziękuję Ci Panie, że jesteś blisko mnie i, że jestem dla Ciebie ważny.

Włodzimierz Rycharski